Krótko o ECE

W skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej w jednym ze skrzydeł budynku znajdującego się przy ul. Rawskiej 3 wchodzi Elbląskie Centrum Eksperymentu. Składa się ono z czterech nowocześnie wyposażonych gabinetów do nauki zajęć z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych – fizyki, biologii, chemii oraz matematyki. Oprócz tego w korytarzu eksperymentarium znajduje się siedemnaście interaktywnych eksponatów dotyczących zagadnień między innymi fizyki, energii odnawialnej. Z zasobów naszych laboratoriów korzystają uczniowie elbląskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Eksperymentarium posiada własne zaplecze sanitarne oraz szatnię.

W obecnym roku szkolnym 2024/2025 startujemy już 7 października! Obecnie trwa jeszcze dopinanie harmonogramu wizyt.

W ubiegłym roku szkolnym 2023/2024 łączna liczba uczniów, którzy skorzystali z zasobów eksperymentarium wyniosła aż 1805 osób. Gościły u nas wszystkie elbląskie szkoły ponadpodstawowe. Z podstawówek zawitały: SP1, SP4, SP12, SP14, SP16.

Mamy zamiar pobić zeszłoroczny rekord!

Do zobaczenia w eksperymentarium!

Baza dydaktyczna

Każdy gabinet wyposażony jest w nowoczesny zestaw komputerowy, drukarkę oraz dotykową tablicę multimedialną. Do każdej sali doprowadzona została sieć komputerowa, w tym dostęp do sieci internet. Ponadto, posiadamy aktywną licencję na oprogramowanie Multimedialne Pracownie Przedmiotowe firmy Learnetic dla przedmiotów: matematyka, fizyka, biologia, chemia.

Pracownia matematyki

W jej skład wchodzą m.in.:  zestawy klocków LEGO Spike (wersji PRIME), laptopy z oprogramowaniem oraz maty do klocków.

Pracownia fizyki

Bogato wyposażona pracownia pozwala na prowadzanie zajęć z każdego działu fizyki. W skład jej wchodzą m.in. Generator Van de Graffa, maszyny elektrostatyczne, klosze próżniowe, amperomierze i woltomierze, silniki elektryczne, optyczne modele oka itp. Ciekawostką jest również zestaw do konwersji energii. Na każdej ławce znajduje się zamontowany na stałe zasilacz laboratoryjny regulowany 0-30V co ułatwia pracę i daje możliwość każdemu uczniowi zmierzyć się praktycznie z danym zadaniem.

Pracownia biologii

Nasza pracownia biologii to przede wszystkim nowoczesne mikroskopy. Ich duża ilość pozwala każdemu uczniowi na pracę samodzielną oraz w komfortowych warunkach. Posiadamy m.in. mikroskopy stereoskopowe, mikroskopy z kamerą oraz mikroskop z klasą optyki planachromatyczną. Solidną pomocą jest bogactwo gotowych preparatów (roślinne, zoologiczne, tkankowe) jak i zestawów preparacyjnych, za pomocą których stworzymy własne preparaty. Oprócz tego w skład pracowni wchodzą zestawy do badania wody, gleby i powietrza oraz przyrządy pomiarowe firmy PASCO – m.in. stacje pogodowe, czujniki temperatury, CO2 itp.

Pracownia chemii

Bogactwo odczynników i szkła laboratoryjnego pozwala na indywidualną pracę każdego ucznia. W pracowni chemii znajdują się m.in. wagi elektryczne, walizkowe zestawy do doświadczeń chemicznych, zestawy do ćwiczeń z  elektrochemii, czasze grzejne, palniki Bunsena na gaz propan – butan itp. W pracowni również znajduje się sporych rozmiarów dygestorium z wyciągiem powietrza co pozwala na bezpieczne przeprowadzanie doświadczeń spalania. Oprócz powyższego gabinet wyposażony jest w modele atomów (zestaw podstawowy i rozszerzony), model Fullerenu C60 oraz modele grafitu, chlorku sodu oraz model sieci diamentu z zaznaczoną komórką elementarną.

Z życia ECE…

niech klocki ożyją…

zbadajmy swój refleks…

fizyka interaktywnie…

co widać pod mikroskopem?

a cóż to za roztwory?

zabawa z piaskiem to też nauka… geografia interaktywnie

wizyta przedstawicieli miast partnerskich – XVII edycja Dni Chleba

Eksponaty

Poniżej znajduje się lista interaktywnych eksponatów, wchodzących w skład naszego centrum eksperymentu:

  1. Skaner postaci
  2. Ciecz magnetyczna
  3. Ile lat mają twoje uszy?
  4. Rower jako elektrownia
  5. Pomiar czasu reakcji
  6. Elektrownia wodna
  7. Harfa laserowa
  8. Mapa hipsomentryczna
  9. Dźwięk w próżni
  10. Dmuchawa Bernoulliego
  11. Zatrzymaj kroplę
  12. Mix kolorów
  13. Światłowody
  14. Zużycie energii
  15. Kołyska Newtona
  16. Rura Kundta
  17. Prawo Bernoulliego

Większość eksponatów umiejscowiona jest w wydzielonej części korytarza. Trzy z nich (mix kolorów, światłowody, zatrzymaj kroplę) znajdują się w ciemni.